Türkçe
Ana SayfaHaberler• BEV BALKANLARDAN GELEN ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI
• BEV BALKANLARDAN GELEN ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI
29 Ağustos 2015
  • BEV BALKANLARDAN GELEN ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI
  • BEV MEYVELERİNİ VERİYOR
  • BEV BAŞKANI NACİ ŞAHİN: “EN ÇOK ÖNEM VERDİĞİMİZ KONU EĞİTİM”
  • BALKANLARDAN GELEN ÖĞRENCİLERDEN BEV’E TEŞEKKÜR

 

BALKANTÜRK Eğitim Vakfı (BEV) Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Bulgaristan ve Kosova’dan gelen 60 öğrenciyi ağırladı. Tüm masrafları BEV tarafından karşılanan öğrencilere, 13 günlük gezi kapsamında UÜ’deki fakülteler ve Bursa’nın tarihi, sosyal ve kültürel değerleri tanıtılıyor.

BURSA- BEV ofisinde BEV Başkanı Naci Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri Bulgaristan ve Kosova’dan gelen öğrencilerle bir araya geldi. Balkan göçmenlerinin çoğunlukla Bursa’da yaşadığına dikkat çeken Başkan Şahin, “Bursa; sanayisiyle, turizmiyle, Balkanlar’da Türkiye’yi ilk sırada temsil eden bir şehir. BEV’in amaçlarından bir tanesi de Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Yunanistan gibi Balkan ülkelerindeki öğrencilere Bursa’yı tanıtmak. Bursa’daki eğitim olanaklarını yakinen görmenizi istiyoruz. UÜ’yle birlikte eğitim komitesi oluşturduk ve çalışmalarımız sürüyor. Bundan 3 ay kadar önce Bulgaristan’da Sofya Teknik Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirmiştik. Önümüzdeki ay da Bulgaristan’da Filibe Teknik Üniversitesi’ne gideceğiz. Her iki üniversitenin rektörü, rektör yardımcıları, dekanları ve akademisyenleri bizi ve UÜ’yü ziyaret etti. Bursa ve Balkanlar arasında eğitim köprüsü kuruyoruz” dedi.

BEV olarak 200 öğrenciye burs verdiklerinden bahseden Başkan Şahin, şöyle devam etti: “Burslara ayda 35-40 bin TL  toplamda bir sezonda 350 bin TL yakın  bütçe ayırıyoruz. Hem rakamı hem de öğrenci sayısını artırmak için gayret gösteriyoruz.  Önümüzdeki yıllarda şu andaki sayınızı da 2’ye 3’e katlayacağız. 4 yıl önce kurulan BALKANTÜRKSİAD’ın en önemli projesi BEV’di. 11 aylık bir vakıf olmamıza rağmen 10 yıllık projelere imza attık. Bizim en çok önem verdiğimiz konu eğitimdir.”

SÖZERİ: “SİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

BEV Eğitim Komitesi Başkanı Adnan Sözeri ise UÜ’nin Pasifik Okyanusu’ndan Batı Avrupa’ya kadar öğrencilerinin yüzde 10’unun uluslararası öğrenci yapma hedefi olduğunu anlattı. BEV’in kendi imkânlarıyla bu hedefe katkı koymak için UÜ’yle birlikte bu projeyi gerçekleştirdiğini aktaran Sözeri, “Sizleri bir karar vermeniz için buraya getirdik. Hepinizin bir gün Bursa’da okumak isteyeceğini düşünüyoruz. BEV olarak sizleri asla yalnız bırakmak istemiyoruz. Bursa’yı seçtiğiniz takdirde ailenizden biri gibi yanında olacağımızı göreceksiniz” dedi. Başkan Şahin Bursa Valisi Sayın Münir Karaoğlu’na, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ve UÜ Rektörü Yusuf Ulcay’a desteklerinden dolayı çok teşekkür etti.

ÖĞRENCİLER GEZİDEN MEMNUN

Lise eğitimini Bulgaristan’da sürdüren Nikola Yapsarov, BEV ve UÜ’ye teşekkür etti. Uludağ Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde eğitim görmek istediğini aktaran Yapsarov, “Hepimiz çok şanslıyız. Tüm bölümleri burada uygulamalı olarak gördük. Bu herkese kısmet olmaz. Gerçekten hepimizin aklında burada okumak var. Ben istediğim bölümü artık biliyorum. Bizler için çok yararlı bir gezi oldu” derken; Kosovalı öğrenci Gani Şekerci de “Bize bu şansı tanıdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Bizim ülkemizde çok üniversite ve bölüm olmadığı için ne seçeceğimizi bilmiyorduk. Buraya gelip bölümleri gördük. Ben kendi adıma hukuk fakültesi istiyordum ve ağabeylerim bana çok yardımcı olarak inşallah ben de Bursa’ya geleceğim” dedi.

İlginizi Çekebilir
BALKANTÜRK EĞİTİM VAKFI SOFYA VE FİLİBE TEKNİK ÜNİVERSİTELERİ ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ(ERASMUS) VE YAZ OKULU KAPSAMINDA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. YUSUF ULCAY’I ZİYARET ETTİ…
BEVyaşam ÜÇÜNCÜ SAYISI İLE SİZLERLE.... Röportajlar,tanıtımlar,haberler,kısa sohbetler,kültür,sanat,eğitim haberleri ile dolu dolu bir sayı daha sizleri bekliyor..Keyifli okumalar dileriz.... —Röportajlar,
GENÇLERİMİZİN YOL ARKADAŞI BEV EĞİTİM KOÇLARI BALKANTÜRK Eğitim Vakfı (BEV) Mütevelli Heyeti Üyeleri ve eğitim gönüllülerinin BEV çatısı altında oluşturdukları güç birliği BEV Eğitim Koçları gençlerimizin
Tüm Hakları BALKANTÜRK'e aittir © 2015 -2024 Balkantürk Eğitim Vakfı
Design and Code by Plazatur.com
Google Play den İndirin App Store dan edinin